Consti

10,15EUR +2,53 %
4 726 sijoittajaa seuraa yhtiötä

Consti on rakennusalalla toimiva yhtiö. Yhtiön liiketoimintaan kuuluvat erilaiset korjaus-, asennus-, hankinta- ja rakennemuutostyöt niin liiketiloihin kuin asuinrakennuksiin. Toiminta on kansainvälistä, ja eniten Constilla on toimintaa Pohjoismaissa. Asiakkaita löytyy sekä pienten ja keskisuurten yritysasiakkaiden että yksityisten toimijoiden joukosta.

P/E -luku (23e)
9,52
EV/EBIT (oik.) (23e)
7,03
P/B -luku (23e)
1,97
Osinkotuotto % (23e)
6,11 %
Tavoitehinta
14.20 EUR
Suositus
Osta
Päivitetty
23.7.2023
NASDAQ Helsinki
CONSTI
Päivän matalin / päivän korkein hinta
10,05 / 10,15 EUR
Markkina-arvo
80,14 milj. EUR
Vaihto
14,98 t. EUR
Vaihtomäärä, kappaletta
1,5 t.
Riskitaso ja suositus
KorkeaRiskitasoMatala
MyySuositusOsta

Laaja raportti

Inderesin laaja raportti on syvällisin asiakasyhtiöstämme tehty tutkimus.
Uusin laaja raportti on julkaistu
Lue raportti

Analyst

Olli Koponen
Olli Koponen
Analyytikko

Pörssikalenteri

Suurimmat omistajat
Lähde: Millistream Market Data AB

OmistajaOsuusÄäniä
Lujatalo Oy10,1 %10,1 %
Heikintorppa Oy9,5 %9,5 %
Inderes Premium
Premium ei aktivoitu

Tämä sisältö on vain Inderes Premium -käyttäjille.

Sisäpiirin kaupat

IlmoittajaPäivämääräYhteensä
Jukka Kylliö24.08.2023104 000EUR
Heikki Untamala28.04.202314 900,21EUR
Inderes Premium
Premium ei aktivoitu

Tämä sisältö on vain Inderes Premium -käyttäjille.

Foorumin keskustelut

Pysy ajan tasalla yhtiön Consti keskusteluista

Tuloslaskelma

20192020202120222023e2024e2025e2026e
Liikevaihto314,80274,65288,77305,22317,18326,69334,53344,57
kasvu-%−0,30 %−12,76 %5,14 %5,69 %3,92 %3,00 %2,40 %3,00 %
Käyttökate8,1411,449,2014,9315,0516,9918,6219,32
EBIT (oik.)5,439,489,5011,4311,4813,1515,0615,85
EBIT4,638,245,7011,4311,4813,1515,0615,85
Tulos ennen veroja3,417,234,5810,4410,3012,3114,2215,01
Nettotulos2,315,373,618,488,249,8511,3812,01
EPS (oik.)0,410,870,891,101,071,271,471,55
kasvu-%114,14 %2,72 %22,74 %−2,82 %19,45 %15,54 %5,53 %
Osinko0,160,400,450,600,620,640,700,78
Osingonjakosuhde53,02 %57,04 %96,35 %54,70 %58,16 %50,26 %47,58 %50,00 %

Kannattavuus ja pääoman tuotto

20192020202120222023e2024e2025e2026e
Käyttökate-%2,58 %4,17 %3,18 %4,89 %4,74 %5,20 %5,57 %5,61 %
EBIT-% (oik.)1,73 %3,45 %3,29 %3,74 %3,62 %4,03 %4,50 %4,60 %
EBIT-%1,47 %3,00 %1,97 %3,74 %3,62 %4,03 %4,50 %4,60 %
Oman pääoman tuotto-%8,75 %17,06 %11,03 %24,90 %21,69 %23,26 %23,67 %22,00 %
Sijoitetun pääoman tuotto-%8,87 %13,63 %8,99 %18,25 %18,86 %20,76 %21,81 %20,97 %

Arvostus

20192020202120222023e2024e2025e2026e
Osakekurssi (EUR)6,4010,0512,1011,1510,1510,1510,1510,15
Osakemäärä7,657,657,737,737,737,737,737,73
Markkina-arvo48,9776,9093,5886,2378,5078,5078,5078,50
Yritysarvo67,8581,64107,8490,1180,7274,3967,0559,53
EV/S0,220,300,370,300,250,230,200,17
EV/EBITDA8,347,1411,736,045,364,383,603,08
EV/EBIT (oik.)12,498,6111,357,887,035,664,453,76
EV/EBIT14,659,9118,927,887,035,664,453,76
P/E (oik.)15,7511,5513,5410,169,527,976,906,54
P/E21,2114,3325,9110,169,527,976,906,54
P/B1,672,292,932,381,971,751,531,36
P/S0,160,280,320,280,250,240,230,23
Osinkotuotto2,50 %3,98 %3,72 %5,38 %6,11 %6,31 %6,90 %7,65 %
Omavaraisuusaste30,37 %31,08 %29,80 %32,92 %36,69 %39,01 %41,87 %44,32 %
Nettovelkaisuusaste64,36 %14,11 %44,65 %10,69 %5,57 %−9,16 %−22,32 %−32,78 %

Neljännes data

Q3/22Q4/222022Q1/23Q2/23Q3/23eQ4/23e2023eQ1/24e
Liikevaihto78,9993,28305,2268,9375,7581,0091,50317,18
Käyttökate4,175,6814,931,473,874,045,6615,05
EBIT3,334,8311,430,663,023,144,6611,48
Tulos ennen veroja3,114,5010,440,382,772,844,3110,30
Nettotulos2,493,738,480,302,222,273,458,24
Publisher
Consti myi palan talotekniikastaan

Constin tytäryhtiö Consti Talotekniikka on sopinut viemärisukitusliiketoimintansa myymisestä Spolargruppenille, joka on osa ruotsalaista pörssiyhtiötä Tebede AB:ta. Liiketoiminta on tehnyt noin 5 MEUR:n liikevaihtoa, joka on noin 1-2 % Constin liikevaihdosta. Kaupalla ei näin toteutuessaan ole merkittäviä vaikutuksia ennusteisiimme.

Analyytikon kommentti26.09.2023 - Olli Koponen
Publisher
Rakentaminen tarvitsisi ryyppyä

Rakentamisen alakulo on jatkunut syksyn mittaan etenkin asuntorakentamisessa. Ensi vuoden ripeä palautuminen on epätodennäköistä, vaikka hallitus on alan ahdingon jo huomannut. Muu uudisrakentaminen sekä infra- ja korjausrakentaminen pärjäävät paremmin, mutta koko ala tarvitsee parempaa talouskuvaa ja vähintään vakautuvaa korkonäkymää suunnan kääntöä varten.

Analyytikon kommentti22.09.2023 - Olli Koponen
Publisher
Rakentamisen tuki budjetissa ei alaa pelasta

Suomen hallitus esitti budjetissaan pikaisia sekä pidempiaikaisia toimia rakennusalan tai tarkemmin asuntorakentamisen pelastamiseksi. Ehkä isoimpana vaikuttavana asiana hallitus pyrkii nopeuttamaan valtion tukeman ARA-asuntojen rakentamista ja muun tuetun asumisen aloittamista aiempaa vastasyklisemmin.

Analyytikon kommentti20.09.2023 - Olli Koponen
Publisher
Rakennussektori sijoituskohteena | Inderes-päivä 2.9.2023

Markkinan nopea muutos on pitänyt sektorin yhtiöitä pinteessä. Analyytikko Olli Koponen näkee käänteen kannalta keskeiseksi etenkin korko- ja talousnäkymän vakaantumisen.

Video02.09.2023
Publisher
Rakennussektori: Odottavalla kannalla

Kuluvana vuonna heikko asuntomarkkina, kannattavuushaasteet ja inflaatiopaineet ovat rasittaneet rakennussektorin yhtiöitä, mutta suhdanteista vähemmän riippuvaiset yhtiöt ovat selvinneet haasteista kohtalaisen kuivin jaloin.

Video02.08.2023
Publisher
Consti: Hyvää saa halvalla

Constin vahva tilauskanta sekä vakaasti oikeaan suuntaan kehittyvä kannattavuus luovat hyvät tuloskasvumahdollisuudet lähivuosille. Lisäksi liiketoimintamallin ansiosta kassavirta on vahvaa (kassakonversio: 130 %) ja pääomat tuottavat hyvin (ROCE-%: 30 %). Inflaatio, uudisrakentamisen heikkous ja mahdollinen kilpailun kiristyminen lisäävät nyt riskejä, mutta arvostus tarjoaa epävarmuuksiinkin nähden mielestämme selkeää nousuvaraa hyvän osingon tukiessa tuotto-odotusta.

Analyytikon kommentti24.07.2023 - Olli Koponen
Publisher
Consti Q2-aamutulos: Ei suurempia yllätyksiä

Constin perjantaina julkistama Q2-raportti jatkoi vakaata kehitystä. Yhtiön liikevaihto jatkoi kasvussa, mutta jäi hieman odotuksistamme. Tulostaso säilyi vakaana vertailukauden tasolla jääden maltillisesti odotuksiemme alapuolelle.

Analyytikon kommentti21.07.2023 - Olli Koponen
Publisher
Consti Q2 perjantaina: Hyvät suoritukset eivät riitä tässä markkinassa

Odotamme Constin liikevaihdon kasvun jatkuvan Q2:lla kevään remonttiaktiviteettiin ja vahvaan tilauskantaan nojaten. Suhteellisen kannattavuuden odotamme pysyvän vertailukauden tasolla.

Analyytikon kommentti17.07.2023 - Olli Koponen