Elisa

44,97EUR −1,4 %
11 794 sijoittajaa seuraa yhtiötä

Elisa on televiestintäalalla toimiva yritys. Se tarjoaa viestintäpalveluja keskittyen etenkin puhelin-, matkapuhelin- ja internet-ratkaisuihin. Elisalla on asiakkaina yksityishenkilöitä, yritysasiakkaita sekä julkisia organisaatioita. Eniten liiketoimintaa on Suomessa ja Baltiassa. Pääliiketoiminnan ohella yhtiö tarjoaa myös erilaisia digitointipalveluita, lähinnä suuremmille yritysasiakkailleen.

P/E -luku (23e)
18,85
EV/EBIT (oik.) (23e)
17,14
P/B -luku (23e)
5,61
Osinkotuotto % (23e)
5 %
Tavoitehinta
50.00 EUR
Suositus
Vähennä
Päivitetty
16.7.2023
NASDAQ Helsinki
ELISA
Päivän matalin / päivän korkein hinta
44,97 / 45,39 EUR
Markkina-arvo
7,53 mrd. EUR
Vaihto
9,49 milj. EUR
Vaihtomäärä, kappaletta
211 t.
Riskitaso ja suositus
KorkeaRiskitasoMatala
MyySuositusOsta

Suurimmat omistajat
Lähde: Millistream Market Data AB

OmistajaOsuusÄäniä
Solidium Oy10,0 %10,0 %
Ilmarinen Mutual Pension Insurance Company2,5 %2,5 %
Inderes Premium
Premium ei aktivoitu

Tämä sisältö on vain Inderes Premium -käyttäjille.

Sisäpiirin kaupat

IlmoittajaPäivämääräYhteensä
Eva-lotta Sjöstedt02.05.202322 400EUR
Sami Komulainen25.04.2023244 288EUR
Inderes Premium
Premium ei aktivoitu

Tämä sisältö on vain Inderes Premium -käyttäjille.

Foorumin keskustelut

Pysy ajan tasalla yhtiön Elisa keskusteluista

Tuloslaskelma

20192020202120222023e2024e2025e2026e
Liikevaihto1 843,501 894,601 997,962 129,502 205,732 294,152 380,282 462,11
kasvu-%0,66 %2,77 %5,46 %6,58 %3,58 %4,01 %3,75 %3,44 %
Käyttökate660,80685,30697,40733,20759,77775,40792,59811,70
EBIT (oik.)401,90415,00439,30471,80492,27507,81522,76536,59
EBIT395,00409,00430,80469,80492,27507,81522,76536,59
Tulos ennen veroja371,90398,40418,40456,00469,67480,33491,22504,76
Nettotulos303,10328,20343,54372,80382,34391,43400,31411,34
EPS (oik.)1,942,052,202,342,392,442,502,57
kasvu-%−1,62 %5,68 %7,20 %6,41 %2,01 %2,38 %2,27 %2,76 %
Osinko1,851,952,052,152,252,352,452,50
Osingonjakosuhde97,54 %95,11 %95,58 %92,42 %94,31 %96,21 %98,08 %97,40 %

Kannattavuus ja pääoman tuotto

20192020202120222023e2024e2025e2026e
Käyttökate-%35,84 %36,17 %34,91 %34,43 %34,45 %33,80 %33,30 %32,97 %
EBIT-% (oik.)21,80 %21,90 %21,99 %22,16 %22,32 %22,13 %21,96 %21,79 %
EBIT-%21,43 %21,59 %21,56 %22,06 %22,32 %22,13 %21,96 %21,79 %
Oman pääoman tuotto-%26,63 %28,14 %28,86 %30,50 %30,22 %30,12 %30,17 %30,51 %
Sijoitetun pääoman tuotto-%16,99 %16,48 %16,85 %18,28 %19,01 %19,60 %19,89 %20,16 %

Arvostus

20192020202120222023e2024e2025e2026e
Osakekurssi (EUR)49,2544,8754,1249,4644,9744,9744,9744,97
Osakemäärä159,80160,08160,18160,26160,26160,26160,26160,26
Markkina-arvo7 870,157 182,928 668,897 926,417 206,857 206,857 206,857 206,85
Yritysarvo9 059,708 342,679 900,249 217,228 439,348 443,528 453,888 465,07
EV/S4,914,404,964,333,833,683,553,44
EV/EBITDA13,7112,1714,2012,5711,1110,8910,6710,43
EV/EBIT (oik.)22,5420,1022,5419,5417,1416,6316,1715,78
EV/EBIT22,9420,4022,9819,6217,1416,6316,1715,78
P/E (oik.)25,3921,8924,6221,1518,8518,4118,0017,52
P/E25,9721,8925,2321,2618,8518,4118,0017,52
P/B6,856,077,246,365,615,485,385,31
P/S4,273,794,343,723,273,143,032,93
Osinkotuotto3,76 %4,35 %3,79 %4,35 %5,00 %5,23 %5,45 %5,56 %
Omavaraisuusaste40,88 %38,94 %39,76 %40,37 %41,88 %42,13 %42,18 %42,13 %
Nettovelkaisuusaste103,06 %101,90 %101,24 %101,91 %95,57 %93,65 %92,77 %92,32 %

Neljännes data

Q3/22Q4/222022Q1/23Q2/23Q3/23eQ4/23e2023eQ1/24e
Liikevaihto534,00562,602 129,50539,60532,70550,02583,412 205,73
Käyttökate193,80184,90733,20183,40182,70200,04193,63759,77
EBIT127,90119,10469,80116,90115,70133,04126,63492,27
Tulos ennen veroja124,00115,30456,00112,40110,10127,04120,13469,67
Nettotulos100,9095,60372,8091,5089,40103,5497,90382,34
Publisher
Elisa sijoituskohteena | Pörssisijoittajan viikko 11.9.2023

Talousjohtaja Jari Kinnunen kertoo Elisasta sijoituskohteena.

Video11.09.2023
Publisher
Pörssisijoittajan viikko | Rahoitus ja Tietoturva 11.9.2023

Maanantain teemana toimivat Rahoitus ja Tietoturva.

Webcast11.09.2023
Publisher
Elisan toimitusjohtaja vaihtuu odotetusti

Elisa kertoi perjantaina toimitusjohtaja Veli-Matti Mattilan siirtyvän eläkkeelle. Uutinen oli tavallaan odotettu, koska Mattila olisi toimitusjohtajasopimuksensa mukaan voinut jäädä eläkkeelle jo kesällä 2021, mutta jatkoi tehtävässään. Uutena toimitusjohtajana aloittaa Topi Manner, viimeistään 1.3.2024.

Analyytikon kommentti21.08.2023 - Joni Grönqvist
Publisher
Elisa Q2-aamutulos: Luvut jäivät pitkästä aikaa hieman ennusteista

Elisa julkisti aamulla Q2-raportin ja raportti jäi pitkästä aikaa hieman ennusteista. Liikevaihto kasvoi odotuksia hitaammin ja siinä yllätti digitaalisten palveluiden hetkellinen heikkous. Käyttökate oli suhteellisen linjassa odotuksiin, mutta alemmilla riveillä jäätiin odotuksista.

Analyytikon kommentti14.07.2023 - Joni Grönqvist