Lamor

3,33EUR −3,2 %
1 419 sijoittajaa seuraa yhtiötä

Lamor on teollisuusteknologiayritys. Se kehittää tällä hetkellä tuotteita ja niihin kytkeytyviä palveluita kierrätykseen liittyen. Yrityksen erikoisosaamiseen kuuluu jätehuollon ja vedenkäsittelyn järjestelmien kehittäminen. Pääliiketoiminnan ohella yhtiö tarjoaa konsultointi- ja asennuspalveluita. Asiakkaita on eri toimialoilta, ennen kaikkea jätehuoltoon liittyen.

P/E -luku (23e)
13,7
EV/EBIT (oik.) (23e)
8,77
P/B -luku (23e)
1,32
Osinkotuotto % (23e)
-
Tavoitehinta
4.50 EUR
Suositus
Lisää
Päivitetty
25.7.2023
First North Finland
LAMOR
Päivän matalin / päivän korkein hinta
3,33 / 3,42 EUR
Markkina-arvo
91,58 milj. EUR
Vaihto
1,74 t. EUR
Vaihtomäärä, kappaletta
521
Riskitaso ja suositus
KorkeaRiskitasoMatala
MyySuositusOsta

Suurimmat omistajat
Lähde: Millistream Market Data AB

OmistajaOsuusÄäniä
Larsen Family Corporation Oy34,6 %34,6 %
Suomen Teollisuussijoitus Oy7,1 %7,1 %
Inderes Premium
Premium ei aktivoitu

Tämä sisältö on vain Inderes Premium -käyttäjille.

Sisäpiirin kaupat

IlmoittajaPäivämääräYhteensä
Mika Ståhlberg23.12.202227 469,8776EUR
Mika Ståhlberg22.12.202222 093,9328EUR
Inderes Premium
Premium ei aktivoitu

Tämä sisältö on vain Inderes Premium -käyttäjille.

Foorumin keskustelut

Pysy ajan tasalla yhtiön Lamor keskusteluista

Tuloslaskelma

20192020202120222023e2024e2025e2026e
Liikevaihto48,1045,6251,52127,66122,76137,81152,17161,76
kasvu-%9,54 %−5,16 %12,92 %147,79 %−3,84 %12,26 %10,43 %6,30 %
Käyttökate6,625,616,0116,6617,9221,3725,4727,84
EBIT (oik.)3,713,432,8312,6111,2614,2817,4619,91
EBIT3,492,431,9410,0211,1414,2817,4619,91
Tulos ennen veroja2,391,000,186,547,7510,9814,4617,01
Nettotulos1,650,670,963,466,438,5911,1913,09
EPS (oik.)0,070,060,070,220,240,320,410,49
kasvu-%−10,84 %10,96 %226,55 %8,29 %31,02 %30,30 %17,04 %
Osinko0,000,000,000,000,000,030,040,05
Osingonjakosuhde9,42 %9,64 %10,30 %

Kannattavuus ja pääoman tuotto

20192020202120222023e2024e2025e2026e
Käyttökate-%13,76 %12,29 %11,67 %13,05 %14,60 %15,51 %16,74 %17,21 %
EBIT-% (oik.)7,72 %7,51 %5,50 %9,88 %9,17 %10,36 %11,47 %12,31 %
EBIT-%7,25 %5,32 %3,77 %7,85 %9,08 %10,36 %11,47 %12,31 %
Oman pääoman tuotto-%7,92 %2,37 %2,16 %5,64 %9,93 %11,87 %13,67 %14,08 %
Sijoitetun pääoman tuotto-%8,85 %5,12 %2,92 %11,87 %12,79 %14,58 %16,59 %17,69 %

Arvostus

20192020202120222023e2024e2025e2026e
Osakekurssi (EUR)4,614,503,333,333,333,33
Osakemäärä26,9626,9626,9626,9626,9626,9626,9626,96
Markkina-arvo124,29121,2789,7889,7889,7889,78
Yritysarvo120,08135,5498,7699,0989,4878,21
EV/S--2,331,060,800,720,590,48
EV/EBITDA--19,978,145,514,643,512,81
EV/EBIT (oik.)--42,4210,758,776,945,123,93
EV/EBIT--61,8613,538,866,945,123,93
P/E (oik.)--67,0720,0413,7010,468,036,86
P/E--129,0635,0413,9510,468,036,86
P/B--2,041,971,321,171,030,91
P/S--2,410,950,730,650,590,55
Osinkotuotto0,90 %1,20 %1,50 %
Omavaraisuusaste51,29 %46,44 %55,94 %46,92 %47,49 %47,65 %51,46 %53,65 %
Nettovelkaisuusaste49,39 %39,99 %−6,80 %22,63 %12,93 %11,93 %−0,33 %−11,51 %

Neljännes data

Q3/22Q4/222022Q1/23Q2/23Q3/23eQ4/23e2023eQ1/24e
Liikevaihto34,2427,98127,6622,8533,8132,0034,10122,76
Käyttökate4,912,2616,661,855,355,005,7217,92
EBIT3,040,8010,020,153,663,304,0211,14
Tulos ennen veroja2,20−0,576,54−0,742,812,483,207,75
Nettotulos1,91−0,733,46−0,532,471,962,546,43
Publisher
Lamor sijoituskohteena | Pörssisijoittajan viikko 13.9.2023

Toimitusjohtaja Mika Pirneskoski ja kehitysjohtaja Johanna Grönroos kertovat Lamorista sijoituskohteena.

Video13.09.2023
Publisher
Pörssisijoittajan viikko | Teknologia, Kasvu ja Teollisuus 13.9.2023

Keskiviikon teemana toimivat Teknologia, Kasvu ja Teollisuus.

Webcast13.09.2023
Publisher
Lamorilta lisätietoja Kilpilahden muovin kemiallisen kierrätyslaitoksen kumppaneista

Olimme torstaina paikalla Lamorin järjestämässä tilaisuudessa Porvoon Kilpilahden muovin kemiallisen kierrätyslaitoksen peruskiven muuraukseen liittyen, jossa yhtiö antoi myös lisätietoja hankkeesta.

Analyytikon kommentti31.08.2023 - Aapeli Pursimo
Publisher
Lamor laskee liikkeelle 25 MEUR:n vihreän jvk-lainan

Rahoituspaketti ei tullut varsinaisena yllätyksenä keväällä kariutuneen suuremman jvk-lainan liikkeeseenlaskun jälkeen. Varmistuneen rahoituspaketin kokoluokan myötä oletamme yhtiöllä olevan jo selviä käyttökohteita kerätyille pääomille.

Analyytikon kommentti18.08.2023 - Aapeli Pursimo
Publisher
Lamor Q2: Kilpailutusten tuloksia odotellessa

Lamorin Q2-tulos ylitti selvästi odotuksemme ennusteitamme vauhdikkaamman liikevaihtokehityksen vetämänä. Raporttia peilaten teimme tarkennuksia kuluvan vuoden liikevaihdon jaksottumiseen, mutta muutoin ennustemuutokset jäivät vähäisiksi.

Analyytikon kommentti26.07.2023 - Aapeli Pursimo
Publisher
Kilpailutusten tuloksia odotellessaPremium

Lamorin Q2-tulos ylitti selvästi odotuksemme ennusteitamme vauhdikkaamman liikevaihtokehityksen vetämänä. Raporttia peilaten teimme tarkennuksia kuluvan vuoden liikevaihdon jaksottumiseen, mutta muutoin ennustemuutokset jäivät vähäisiksi.

Inderes analyysi26.07.2023 - Aapeli Pursimo
Publisher
Lamor Q2'23: Paluu kasvupolulle

Lamor palasi jälleen kasvupolulle suurten hankkeiden edettyä hyvin toisen vuosineljänneksen aikana. Uusien tilausten määrä jäi kuitenkin odotuksista, joten loppuvuonna avainasemaan nousee uusien projektien voittaminen. Toimitusjohtaja Mika Pirneskoski kommentoi Kaisa Vanha-Perttulan haastattelussa.

Video25.07.2023
Publisher
Lamor Q2 tiistaina: Odotamme liikevaihdon nousseen vertailukaudesta

Lamor julkistaa Q2-raporttinsa tiistaina noin kello 9. Odotamme yhtiön liikevaihdon nousseen selvästi vertailukauden tasosta projektien ajoituksia heijastellen. Puolestaan operatiivisen tuloksen odotamme olleen noin vertailukauden tasolla tehtyjä kasvupanostuksia peilaten.

Analyytikon kommentti20.07.2023 - Aapeli Pursimo
Publisher
Lamor suunnittelee vähintään 30 MEUR:n vihreän joukkovelkakirjan liikkeeseenlaskua

Lamorin mukaan jvk-lainasta saatavat nettotuotot ovat tarkoitus käyttää sen maanantaina julkistamien vihreän rahoituksen viitekehyksen mukaisesti. Tavoitellun rahoituspaketin kokoluokka on Lamorille merkittävä ja oletammekin yhtiöllä olevan jo selviä käyttökohteita rahoituksen osalta. Suhtaudumme kaavailtuun rahoituspakettiin tässä kohtaa neutraalisti, sillä lopullisiin lainaehtoihin sekä käyttötarkoitukseen liittyy vielä epävarmuutta, minkä myötä arviomme tulee tarkentumaan myöhemmin.

Analyytikon kommentti23.05.2023 - Aapeli Pursimo
Publisher
Lamor as an Investment | ESG Day May 15, 2023

Johanna Grönroos, CDO & Mika Pirneskoski, CEO, talk about Lamor as an Investment.

Webcast15.05.2023