Talenom

5,25EUR −2,05 %
9 243 sijoittajaa seuraa yhtiötä

Talenom on tilitoimisto, joka tarjoaa laajan valikoiman palveluja kirjanpitoon, laskujen hallintaan ja palkkahallintoon. Pääliiketoiminnan lisäksi yhtiön verkkopalvelujen kautta tarjotaan taloudellinen analyysi ja mahdollisuus reaaliaikaiseen valvontaan. Suurin osa asiakkaista on pohjoismaisilta markkinoilta löytyviä pieniä ja keskisuuria yritysasiakkaita. Yhtiö perustettiin alun perin vuonna 1972, ja sen pääkonttori sijaitsee Oulussa.

P/E -luku (23e)
25,58
EV/EBIT (oik.) (23e)
20,74
P/B -luku (23e)
4,2
Osinkotuotto % (23e)
3,62 %
Tavoitehinta
8.00 EUR
Suositus
Lisää
Päivitetty
23.7.2023
NASDAQ Helsinki
TNOM
Päivän matalin / päivän korkein hinta
5,2 / 5,44 EUR
Markkina-arvo
238,62 milj. EUR
Vaihto
412,84 t. EUR
Vaihtomäärä, kappaletta
79 t.
Riskitaso ja suositus
KorkeaRiskitasoMatala
MyySuositusOsta

Suurimmat omistajat
Lähde: Millistream Market Data AB

OmistajaOsuusÄäniä
Tahkola Harri17,5 %17,5 %
Tahkola Markus10,6 %10,6 %
Inderes Premium
Premium ei aktivoitu

Tämä sisältö on vain Inderes Premium -käyttäjille.

Sisäpiirin kaupat

IlmoittajaPäivämääräYhteensä
Otto Huhtala05.05.202381 216EUR
Antti Aho05.05.202354 861,84EUR
Inderes Premium
Premium ei aktivoitu

Tämä sisältö on vain Inderes Premium -käyttäjille.

Foorumin keskustelut

Pysy ajan tasalla yhtiön Talenom keskusteluista

Tuloslaskelma

20192020202120222023e2024e2025e2026e
Liikevaihto57,9665,1682,81102,11126,71148,09175,86202,24
kasvu-%18,59 %12,43 %27,08 %23,31 %24,09 %16,88 %18,75 %15,00 %
Käyttökate18,9123,2827,6632,0336,0841,0547,3351,98
EBIT (oik.)10,4112,8814,7615,2715,1819,2525,7730,34
EBIT10,4112,8814,7615,2715,1819,2525,7730,34
Tulos ennen veroja9,5712,0213,9914,5512,1415,8521,7726,23
Nettotulos7,629,5810,7911,809,4212,5217,2020,72
EPS (oik.)0,180,220,250,270,210,270,370,44
kasvu-%18,38 %21,33 %11,20 %7,59 %−22,62 %31,41 %35,89 %20,49 %
Osinko0,130,150,170,180,190,200,210,22
Osingonjakosuhde68,42 %67,67 %68,97 %68,29 %92,59 %74,17 %57,31 %49,83 %

Kannattavuus ja pääoman tuotto

20192020202120222023e2024e2025e2026e
Käyttökate-%32,62 %35,73 %33,40 %31,37 %28,48 %27,72 %26,91 %25,70 %
EBIT-% (oik.)17,96 %19,77 %17,83 %14,95 %11,98 %13,00 %14,65 %15,00 %
EBIT-%17,96 %19,77 %17,83 %14,95 %11,98 %13,00 %14,65 %15,00 %
Oman pääoman tuotto-%36,04 %34,37 %28,08 %23,43 %16,62 %21,12 %26,40 %27,80 %
Sijoitetun pääoman tuotto-%20,20 %19,81 %17,98 %13,88 %11,17 %12,46 %15,22 %16,64 %

Arvostus

20192020202120222023e2024e2025e2026e
Osakekurssi (EUR)7,5015,0511,709,105,255,255,255,25
Osakemäärä41,6943,2143,7944,7745,9346,4346,9346,93
Markkina-arvo312,64650,38512,35407,43241,12243,74246,37246,37
Yritysarvo341,84679,42551,56461,54314,79325,10330,96327,48
EV/S5,9010,436,664,522,482,201,881,62
EV/EBITDA18,0829,1919,9414,418,727,926,996,30
EV/EBIT (oik.)32,8452,7537,3630,2320,7416,8912,8410,79
EV/EBIT32,8452,7537,3630,2320,7416,8912,8410,79
P/E (oik.)41,0567,9047,4734,3125,5819,4714,3311,89
P/E41,0567,9047,4734,3125,5819,4714,3311,89
P/B13,2620,2211,467,274,203,983,573,08
P/S5,399,986,193,991,901,651,401,22
Osinkotuotto1,67 %1,00 %1,45 %1,98 %3,62 %3,81 %4,00 %4,19 %
Omavaraisuusaste33,17 %38,06 %38,15 %35,89 %31,48 %30,37 %31,05 %33,41 %
Nettovelkaisuusaste123,89 %90,26 %87,70 %96,59 %128,37 %132,97 %122,43 %101,44 %

Neljännes data

Q3/22Q4/222022Q1/23Q2/23Q3/23eQ4/23e2023eQ1/24e
Liikevaihto23,5826,34102,1131,3132,4130,0632,93126,7136,95
Käyttökate7,276,6032,038,378,869,319,5436,0810,10
EBIT3,072,2015,273,463,673,914,1415,184,65
Tulos ennen veroja2,791,9814,552,752,893,163,3412,143,80
Nettotulos2,171,8411,802,062,162,532,679,423,00
Publisher
Talenom jatkoi yritysostoja Espanjassa

Talenom on sopinut ostavansa kaksi espanjalaista tilitoimistoa: Sant Cugat Consulting ja Gesgal Asesores (tiedote). Talenomille siirtyvä vuotuinen liikevaihto Sant Cugat Consultingista on noin 1,3 MEUR ja Gesgal Asesoresista 0,5 MEUR. Yritysostojen jälkeen Talenom on hankkinut yritysostoilla Espanjasta noin 12 MEUR:n vuotuisen liikevaihdon viime vuosina.

Analyytikon kommentti02.10.2023 - Juha Kinnunen
Publisher
Talenom sijoituskohteena | Pörssisijoittajan viikko 13.9.2023

Toimitusjohtaja Otto-Pekka Huhtala kertoo Talenomista sijoituskohteena.

Video13.09.2023
Publisher
Pörssisijoittajan viikko | Teknologia, Kasvu ja Teollisuus 13.9.2023

Keskiviikon teemana toimivat Teknologia, Kasvu ja Teollisuus.

Webcast13.09.2023
Publisher
Talenom jälleen ostoksilla Ruotsissa

Talenom tiedotti eilen ostavansa ruotsalaisen VM Redovisning Ab:n koko osakekannan. Yhtiö siirtyy osaksi Talenomia 1.9.2023 alkaen. Siirtyvä vuotuinen liikevaihto ostetusta liiketoiminnasta on noin 1,2 MEUR, joten kyseessä on Talenomille suhteellisen pieni yritysosto. Yritysostolla ei lähtökohtaisesti vaikutusta ennusteisiimme.

Analyytikon kommentti25.08.2023 - Juha Kinnunen
Publisher
Talenom: Returning to an earnings growth path

Talenom repeated its guidance for 2023, but achieving this is still extremely challenging. Profitability has now fallen to the company's tolerance level, which is why the strategic focus shifts from strong acquisition-driven growth toward improving profitability. Savings measures improve profitability over time, which will return the company to a traditional earnings growth path.

Inderes analyysi24.07.2023 - Juha Kinnunen
Publisher
Palaamassa tuloskasvu-urallePremium

Talenomin Q2-tulos oli odotettua heikompi. Yhtiö toisti tulosohjeistuksensa vuodelle 2023, mutta tähän yltäminen on silti äärimmäisen haastavaa. Kannattavuus on laskenut nyt yhtiön kipurajoille, minkä takia strateginen painopiste siirtyy voimakkaasta yritysostovetoisesta kasvusta selvästi kannattavuuden parantamisen suuntaan.

Inderes analyysi24.07.2023 - Juha Kinnunen
Publisher
Talenom Q2: Palaamassa tuloskasvu-uralle

Talenom toisti tulosohjeistuksensa vuodelle 2023, mutta tähän yltäminen on silti äärimmäisen haastavaa. Kannattavuus on laskenut nyt yhtiön kipurajoille, minkä takia strateginen painopiste siirtyy voimakkaasta yritysostovetoisesta kasvusta selvästi kannattavuuden parantamisen suuntaan. Säästötoimet nostavat kannattavuutta ajan myötä, mitä kautta yhtiö tulee palaamaan perinteiselle tuloskasvu-uralle.

Analyytikon kommentti24.07.2023 - Juha Kinnunen
Publisher
Talenom Q2'23: Haastava suhdanne rokotti kannattavuutta

Talenomin kasvu jatkui strategian mukaisesti vahvana Q2:lla, mutta kasvustrategia yhdessä haastavan suhdanteen kanssa rokotti kannattavuutta. Talenomin toimitusjohtaja Otto-Pekka Huhtala analyytikko Juha Kinnusen haastattelussa.

Video21.07.2023